rootcandy (6.x-1.x-dev) - en to pt translation catalogue (47 entries)

en: Logout
pt: Sair

en: Dashboard
pt: Painel

en: Content
pt: Conteúdo

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Building
pt: Construção

en: Configuration
pt: Configuração

en: Users
pt: Usuários

en: Reports
pt: Relatórios

en: Help
pt: Ajuda

en: Go Back to Homepage
pt: Voltar à Página Inicial

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Disable header
pt: Desabilitar cabeçalho

en: Disable dashboard
pt: Desabilitar painel

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Help box position
pt: Posição da caixa de ajuda

en: Messages box position
pt: Posição da caixa de mensagens

en: Disable content on a dashboard
pt: Desabilitar conteúdo em um painel

en: Navigation
pt: Navegação

en: Disable icons for main navigation
pt: Desabilitar os ícones para a navegação principal

en: Set icons size for main navigation
pt: Configurar tamanho dos ícones para a navegação principal

en: Menu source by role
pt: Origem do menu por papel

en: default navigation
pt: navegação padrão

en: @role navigation
pt: navegação para @role

en: Select what should be displayed as the navigation menu for role @role.
pt: Selecione o que deverá ser mostrado como menu de navegação para o papel @role.

en: Custom icons
pt: Ícones personalizados

en: Format: menu href|icon path (relative to drupal root) - one item per row. eg. admin/build|files/myicons/admin-build.png
pt: Formato: menu href|icon path (relativo à pasta raíz do drupal) - um ítem por linha, por ex: admin/build|files/myicons/admin-build.png

en: Administration theme
pt: Tema da administração

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Dashboard Left
pt: Painel esquerdo

en: Dashboard Right
pt: Painel Direito

en: Glass (Default)
pt: Vidro (Padrão)

en: Ash
pt: Cinzas

en: Aquamarine
pt: Água marinha

en: Belgian Chocolate
pt: Chocolate belga

en: Bluemarine
pt: Azul marinho

en: Citrus Blast
pt: Explosão cítrica

en: Cold Day
pt: Dia frio

en: Greenbeam
pt: Viga verde

en: Mercury
pt: Mercúrio

en: Nocturnal
pt: Noturno

en: Pink Plastic
pt: Plástoco rosa

en: Shiny Tomato
pt: Tomate brilhante

en: RootCandy Fixed
pt: RootCandy Fixo

en: Administration theme - fixed width
pt: Tema da administração - comprimento fixo
